The Winners of EEC in Action 2014

EIA - XII or EEC in Action is a competition for Southern-Sumatera Region. EIA - XIII is held on February 22nd-23rd 2014 with the theme "Show Your Action and Become the Champion".
There are 8 branches in EIA such as Story Telling, Poster Making, Spelling Bee, English Singing Contest,Newscasting,Debate,Speech,Scrabble..
And the winners of EIA XIII are....


Spelling bee "ELEMENTARY SCHOOL (1-3)"


1. Shofia khalifah (Elementary School global madani)

2. Rafly ananda F.F.P (Elementary School SDB)

3. Sutan djohri (Elementary School SDB)






Spelling bee "ELEMENTARY SCHOOL (4-6)"

1. Haifa Malika Masrur (Elementary School Global School)

2. Firlando anugrah laude Ansyari (Palmkids)


3. Freddy harahap (Elementary School SDB)




Spelling bee "JHS"

1. Nisrina athirah thifal (JHS al-kautsar)

2. Luthfi aradana risendra (JHS al-kautsar)


3. Sema gigaramadan (JHS al-kautsar)



Poster making


1. rifa nabilah putri (JHS 1 bdl)

2. Farizky arif prazadana (ilkom unila)



3. Sarah latifa (JHS 2 BDL)




Scrabble 

1. Muhammad ihsan afandi (SHS alkautsar)

2. Roby williams

3. Yuda puspito



Storytelling "JHS"

1. Atika Putri Dianti (JHS 14)

2. Gaddiel Malano (SDB)

3. Adhya Shinta (SDB)




Storytelling "SHS" 

1. Fifki nugraeni (SHS 1 Pringsewu)

2. Thomas mayang A (SHS 2 kotabumi)

3. Jasuma bakti P (SHS 2 kotabumi)


Speech "SHS"


1. Dian cahyani (SHS 1 pringsewu)

2. M. Fathur (SHS kartikatama)

3. Annisa fitri (SHS 1 seputih banyak)



Speech "Varsity"

1. Fajar kurniasih (eso unila)

2. Rizki putera kesuma (EEC unila)


3. Menachem christian (eso unila)




English singing contest


1. Ade tiarma gultom (general)


2. Nazya wigiaputry fahira (Elementary Schools palm kids)

3. Assyifa dwi prabawati (SHS1metro)




Newscast "SHS" 


1. Saepudin ibrahimsyah (SHS 1 gading rejo)

2. Adela putri agatha (SHS 2BDL)

3. Virginia dara riano (SHS 2BDL)





Newscast "Varsity"


1. Hendry yosua rolos (eso unila) 

2. Delima nur ramadhani (eso unila)

3. Putri dwi pangestu




Debate "SHS"

1. SMKN 4 bdl

2. SHS 1 Metro

3. SHS 9




Debate "Varsity"

1. TEC A (teknokrat english club)

2. TEC E (teknokrat english club)

3. ESo unila c (english society)





General Winner :

JHS: al-kautsar

SHS: SHS 1 pringsewu

Varsity: Eso (english society)





Previous
Next Post »